Main Menu
bullet Home
bullet Downloads
bullet Contact Us
Club Information
About Us
Wrestlers
Staff
Clinicians & Guests
Practice Schedule
Archives
Sponsors
Tournament Results
Welcome
Username:

Password:




Remember me

[ ]
[ ]
Donate

Donate to Ragin Raisins Wrestling
WELCOME BACK

GENERAL CLUB INFORMATION
Thursday 17 March 2016 - 07:53:23

ALWAYS CHECK PRACTICE SCHEDULE FOR CANCELLATIONS


2017-18 Winter Club Membership K-8th grade- $125 ($100 for siblings)
Nov/Dec/Jan/Feb - Monday, Tuesday, Wednesday, & Thursday

For those that aren't joining the Winter Club
Pay per Practice $10 or Pay per Month $50

Winter Practice Site

Mercyhurst University North East
16 W. Division St.
North East, PA 16428


2018 Spring Session Membership K-12th grade - $60 individual; $100 for family
April & May - Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, & Sunday
Pay per practice $10

ASK ABOUT TEAM DISCOUNTS!!

Spring Practice Sites

Monday 6:00-7:30pm
General McLane High School
11761 Edinboro Rd
Edinboro, PA 16412

Monday & Tuesday 5:30-7:00pm
Greenville High School
9 Donation Road
Greenville, PA 16125

Tuesday 6:00-7:30pm
Mercyhurst University North East
16 W. Division Street
North East, PA 16428

Wednesday - 6:00-7:30pm
Conneaut Area Middle School
10331 US-6
Conneaut Lake, PA 16316

Thursday 6:00-7:30pm
Girard High School
1203 Lake Street
Girard, PA 16417

Sunday 6:00-7:30pm
McDowell High School
3580 W 38th Street
Erie, PA 16506

Greenville, McDowell, and Mercyhurst North East will mostly be Freestyle & Greco

General McLane, Conneaut Lake, and Girard will mostly be Folkstyle

There is a full Freestyle & Greco schedule at www.usapawf.com



For more information please contact Coach Locke at 814-490-2082 or by email at raginraisinswrestling@hotmail.com

DONT FORGET TO LIKE US ON FACEBOOK

!
jlocke      printer friendly 

ONLINE GEAR STORE!!
Wednesday 18 April 2018 - 18:18:38

Below is the link to the online Gear Store. Order will be taking until April 26!!!!


https://k5-raginraisin.itemorder.com/sale
jlocke      printer friendly 

JUST A TRIP TO THE BEACH!!
Friday 17 February 2017 - 18:52:52

NHSCA DUALS VA Beach 2018 Memorial Day weekend May 25-28

PLEASE RESPOND TO MY EMAIL WITH YOUR CONTACT NUMBER FOR VA BEACH!


All line-ups are not finalized

ES PINK – Bobby Gregor & Scott Joslyn
TABLE WORKER - Cyrus Hurd
52 – Lawson Sparks 2nd – PA State Qual
55 - Rever Caudill 3rd – 8th PA States
60 - Gene Edwards 5th – Multiple NY State Qual
60 - Jacob Hurd 3rd – 2nd, 6th NY States, 4th, 6th Gene Mills Eastern Nationals
64 - Kane Gregor 2nd – 2X PA State Qual
68 - Kamdyn Borrero 2nd – 2X PA State Qual
72 – Colyn Limbert 6th – 5th OH States, Placer Multiple State Qual
76 - Cyrus Hurd 6th – NY State Champ, 2nd, 4th NY States
80 - Jordan Joslyn 6th – NY State Champ, 3rd NY States
85 – Isaiah Greenia 5th -
90 - Caullin Summers 6th – 6th, 8th PA States
95 - Brandon Byrd 5th – 6th, 8th PA States, 5th NUWAY Nationals
100 - Elijah Smoot 6th – VA State Champ, Multiple State Placer
105 - Jayden Malecki 6th – 3rd NY States
112 - Dillon Badiu 6th – 3X OH State Placer
126 – Shawn Pascuzzi 6th – PA State Qual
150 – Mason Maring 5th – Multiple NY State Placer, Multiple NUWAY National Placer, Multiple OH TOC Placer

ES TYE DYE – Marcel Mallory & Steve Bartos
TABLE WORKER – Steve Spaulding
52 -Kamren Anderson 5th – 3rd, 5th, 6th NY States
55- Collin Bartos 2nd – OH State Placer
60 - Adika Fiscus 5th – PA State Qual
64 - Ethen Ringer 3rd -
68 - Blake Bartos 4th – 2X OH State Placer
72 -Kaden Dustin 5th – 2X New England Champion, 2X ME State Champion
72 - Kaleb Dustin 5th – 2nd ME States
76 – Kn. Dustin/Kb. Dustin
80 - Anthony Lucchiani 5th – 3rd VA States, Multiple VA State Placer, 3rd FloNationals
85 – James DeLuise 6th -
90 - Bryceton Wilkins 4th -
95 - Elijah Frame 6th – 2nd VA States, Multiple State Placer
100 - Max Spaulding 4th – PA State Qual
105 - Eddie Neitenbach 6th – 2X OH State Champ, Multiple OH state Pacer, TOC Runner-up
112 – Clay Mallory 6th – 7th PA States
126 - Danarii Mickel 4th – PA State Champ, 2nd PA States
150 –

MS GREEN – Kris Black & Curt Cardman
TABLE WORKER – Chrissy Gamble
75 – (Kaiden Fischer 7th -)
80 – Avery Dickson 7th – Multiple PA State Qual
85 – Gunnar Gage 7th – PA State Qual
90 - Sean Loucks 7th – Multiple OH State Qual
95 - Jesse Badiu 7th – Multiple OH State Qual
100 - Connor Pierce 8th – 4th, 8th PA States, Multiple State Qual
105 - Lance Cardman 7th
112 - Cooper Schodrof 8th – 6th IL States, Multiple State Qual
119 – Trevor Badiu 8th – OH State Champ, Multiple State Placer
127 - Abe Keep 7th – PA State Runner-up, Multiple State Qual
135 - Dylan Dotson 8th – 7th OH State, 5X OH State Qual
135 - Cody Houser 7th - 3rd WV States, Multiple State Qual
142 – Dotson/Houser
154 –
165 - (Keegan Rafferty 8th)
180 -
230 – Cael Black 8th – 4th, 6th PA States, Multiple State Qual

MS PURPLE – Chris Kelly & Brian Smith
TABLE WORKER – Tom Lynch
75 –
80 – Trevor Cortright 7th – NY State Runner-up, Multiple NY State Placer
85 – Owen Rawls 7th – 3rd, 3rd VA States
90 - Joseph Liescheski 7th – TX State Champ, Multiple TX State Placer
95 - Logan Cravatas 8th – 4th OH JH, 7th Tournament of Champions
100 - Kamen Smith 8th – Multiple PA State Qual
105 - Steffan Lynch 7th – Multiple PA State Qual
112 - Lucas Tomlinson 8th – 2nd NY HS Section 6, NYWAY State Runner-up, Multiple NY State Placer
119 - Thomas Ours 8th - WV State Champ, 2X Finalist, 8X State Placer
127 - Aydan Edwards 8th – WV State Runner-up
135 – Demetrius DeShazer 7th – Multiple IL State Qualifer
142 - Xavier Spaulding 7th
154 –
165 – Aidan Avilez 7th – Multiple IL State Qual
180 - Mason Atkinson 8th – Multiple WV State Placer, 7th NHSCA MS Nationals
230 – Billy Anderson 8th – 4th, 8th PA States

HS GREEN
COACHES – Mark Sallot & Mike Bacon
TABLE WORKER – Kevin Henry
106 – Wiley Houser 9th – 2nd WV States
113 - Caiden Eastman 11th – 2X PA Regional Qual
113 – Jacob Brumett 10th – PA Regional Qual, Brute National Champ
120 - Connor Spaulding 11th – 2nd, 5th WV States
126 - Sam Bacon 11th – 2nd, 7th, KY States, Brute National Champ
132 - Dan Gibson 9th – 6th NY States
138 - Jackson Hugentobler 11th – OH State Qual
145 - Noah Bailey 11th – 3rd, 6th WV States
152 - Austin Adkins 11th – WV State Qual
152 – Caleb LaLonde 11th – IA State Qual
160 - Jt Bratt 11th – PA State Qual
170 - Gavin Henry 11th – PA State Qual, OH TOC Champ
182 – Isaiha Casto 11th – 5th, 5th WV States, 5th Powerade
195 – Dom Viscuso 11th – PA Regional Qual
220 – Kareem Carson 10th – PA Regional Qual
285 - Matt Long 11th - PA State Qual

HS PINK
COACHES – Jason Locke & Kevin Welsh
TABLE WORKER – Todd Jaquay
106 – Braxton Brown 9th – TX State Champ, USAW Preseason National Champ, 4th Reno TOC, Adidas National Champ
106 - Avery Leonard 9th – 3rd NY Section 3, 2nd, 2nd, Gene Mills Eastern Nationals
113 - Logan Jaquay 10th – 8th PA States
120 – Casey Baker 11th – 4th IA States, Multiple State Qual, Corn Cob National Champ
126 – Logan Brown 12th – TX State Champ, 2nd, 2nd, 3rd TX States, 6th Walsh Ironman, 6th Reno TOC
126 – Paniro Johnson 9th – 8th PA States
132 - Jeffrey Boyd 11th - PA State Champ, Multiple State Qual, 8th NHSCA JR, 5th NHSCA SO
138 – Eli Loyd 10th – 2nd, 4th IA States, 6th, 7th USAW Preseason Nationals, 5th Conflict at Carver
145 - Mike Clark 12th – 2nd OH States, Multiple State Qual
152 – Joe Galvin 12th – Multiple PA State Qual
160 - Peyton Hearn 11th – 6th PA States
170 – Najee Lockett 10th – 5th OH States
182 – Noah Clary 12th – 3rd OH States, Multiple State Qual, 4th NHSCA SR Nationals
195 – Corey Keefe 12th – 2nd, 6th NY States
195 – Clay Verbanac 12th - 3rd, 4th PA States
220 – Gage Willis 12th – 2X OH State Champ, 2nd, 8th OH States
285 – Jack DelGarbino 11th – OH State Champ, 4th OH States, NHSCA JR National Champ, 3rd FloNationals

HS PURPLE
COACHES – Rob Slocum -& Austin Slocum
TABLE WORKER – Chad Smith
106 – Brady Gould 9th –
106 - Evan Rawls 9th – VA State Qual
113 – Gould/Rawls
120 - Corey Cope 11th – PA Regional Qual
126 - Donovan Fiscus 9th – PA Regional Qual
132 – Jacob Cornelius 9th –
132 – Colton Smith 9th -
138 – Devin Muscarella 10th
145 - Dylan Muscarella 11th – 2X PA Regional Qual
152 – Aaron Morris 12th – PA District Qual
160 – Domenic Ellis 11th – PA District Qual
170 – Brent Burbules 11th – PA District Qual
182 – Noah Forbes 11th – PA District Qual
182 - Trevor Tursky 9th – PA District Qual
195 – Forbes/Tursky
220 – Dawson Brown 10th – PA District Qual
285 - Max Wills 11th – PA State Qual

HS SPLIT
COACHES – Kane Patron & Don Capan
TABLE WORKER – Jim Harris
106 - Joey Gabler 10th - PA Regional Qual
113 – Hunter Harris 9th – 5th NY Section 6
120 – Joseph Capan 10th –
126 - Michael Gabler 12th - 2X PA Regional Qual
132 – Tanner Baumgartner 9th – CO State Qual
138 - Brennan Boron 9th – WV Regional Qual
145 – Braden Baumgartner 9th – CO Regional Qual
145 - Patrick Dacus 11th – PA District Qual
152 – Baumgartner/Dacus
160 – Tyler Horton 9th – NC State Qual
170 - Alex Barnett 11th – PA District Qual
182 - Austin Stepaniuk 12th – PA District Qual
195 – Dominic Sigler 11th – 2X PA Regional Qual
220 – Luke Martin 10th – 2nd VA States
285 - Joshua Stasek 12th – 3X OH District Qual
jlocke      printer friendly 


Online
Guests: 1, Members: 0 ...

most ever online: 42
(Members: 0, Guests: 42) on 17 Nov : 22:51

Members: 126
Newest member: GregBurbules
2018 April
No events for this month.

SMTWTFS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930




This site is powered by e107, which is released under the terms of the GNU GPL License. All content copyright Ragin Raisins Wrestling Club (c)2009. All Rights Reserved.
{THEMEDISCLAIMER}